Sveiki atvykę į Vilniaus rajono savivaldybės mokyklų biologijos mokytojų metodinio būrelio svetainę!

Projekto Erasmus+ „BirdswithoutBorders“ ornitologinė išvyka

2020-07-09

 

     Gaivų birželio rytą Vilniaus r.  Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijos aktyviausi Erasmus+ „BirdswithoutBorders“ projekto paukščių stebėjimo  ir foto konkurso „Nuostabūs paukščiai“ dalyviai, mokytojos bei tėvų atstovė leidosi į išvyką stebėti paukščių.

 

      Verkių regioniniame parke mus pasitiko LOD (Lietuvos ornitologijos draugijos) atstovas, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro metodininkas Gediminas Petkus, paskui kurį mes pėdinome kalnuoto parko takeliais, klausydamiesi paukščių  giesmių bei stebėdami juos per žiūronus. Įspūdingas Verkių regioninio parko, išdėstyto ant vingiuojančios Neries kranto,  kraštovaizdis su trykštančiu šaltiniu puikiai nuteikė jaunus paukščių stebėtojus. Nenuostabu, kad daugiausiai sutikome kikilių, mat tai yra gausiausia Lietuvoje gyvenanti paukščių rūšis. Ornitologas Gediminas atskleidė mokiniams daug įdomių faktų apie sutiktus paukščius.Vienas nuostabiausių faktų buvo tai, kad sutikti čiurliai skrieja 160 km/val. greičiu ir gali gyventi net 10 mėnesių ore nenusileisdami, nes dėl trumpų kojyčių jiems labai sunku pakilti nuo žemės į orą ir jiems net gali prireikti žmogaus pagalbos. Verkių parke apžiūrėjome ne tik inkilus, iškeltus paukščiams (tame tarpe pelėdoms, dančiasnapiams), bet ir šikšnosparniams, kurių Verkių parke gyvena net 12 rūšių (Lietuvoje iš viso yra 14 rūšių šių skraidančių žinduolių). Išvykos dalyviams pasisekė – jie girdėjo vieną mažiausių Lietuvos paukščių– karietaitę. Jauni gamtos mylėtojai tyrinėjo gamtą ir savarankiškai - mobiliojo telefono pagalba, pasinaudoję ornitologo Gedimino  pristatyta išmaniąja programėle „iNaturalist“ padėsiančią atpažinti gyvus organizmus. Dažniausiai mes pastebime laukinius gyvūnus, paukščius, o apie pačius mažiausius miško gyventojus – įvairius vabzdžius – pamirštame. Gamtos mylėtojus nustebino vabzdžių „ viešbutis“ bei speciali drevių konstrukcija, sukurta įtrauktam į Lietuvos raudonąją knygą niūriaspalviui auksavabaliui. Turiningos ekskursijos pabaigoje mokinius labai nudžiugino regioninio parko pasai, kuriuose jie gavo pirmus atspaudus.

 

Toliau mūsų būrys patraukė į VU Gyvybės centro Zoologijos muziejų apžiūrėti paukščių ir gyvūnų ekspozicijos. Čia mokiniai sužinojo, kokia yra sąveika tarp  paukščių, vabzdžių ir gyvūnų, kaip paukščiai-sanitarai gelbsti gyvūnus nuo įvairių kenkėjų. Ypač mokinius sudomino neįprastas eksponatas - didžiulis metalinis lizdas, kurį susuko šarka.  VU Gyvybės centre galėjome iš arti apžiūrėti paukščius, kurios sutinkame savo kiemuose bei parkuose ir tai puikiai papildė jaunųjų gamtos bičiulių patirtį, įgytą paukščių stebėjimo metu.

 

Inesa Rusecka

 

Erasmus+ „BirdswithoutBorders“ projekto koordinatorė

 

Veikla yra finansuojama programos Erasmus+

 

 

 

Straipsnis atspindi jos rengėjų, bet ne Švietimo mainų paramos fondo, Europos Komisijos ar jos institucijų požiūrį, ir Europos Komisija neatsako už šios medžiagos turinį ir galimą panaudojimą.

 

53 – oji Lietuvos mokinių biologijos olimpiada II etapas

2020-01-27

 

  2020 sausio 24 d. visoje Lietuvoje biologija labiausiai besidomintys mokiniai palinko prie olimpiados II etapo užduočių. Šį kartą Vilniaus rajono biologijos olimpiada vyko Nemenčinės Gedimino gimnazijoje. Iš 23 mokyklų atvyko šešiasdešimt septyni 9 – 12 klasių mokiniai. Dalyvius pasveikino gimnazijos direktorė Daiva Losinskienė ir Vilniaus rajono švietimo skyriaus vedėja Sofija Segen, koncertavo dainininkai ir šokėjai. Tuo metu kai mokiniai sprendė labai nelengvas užduotis, mokytoja metodininkė Alina Kodikienė rajono mokytojams vedė seminarą „Mokymosi motyvacijos didinimas“ ir pristatė pamokų „Trys tėvai“ bei „Augalų miltligės sukėlėjo nustatymas“ metodikas. Kviečiame pasidžiaugti olimpiados akimirkomis (pdf formatu).

53-Biologijos_olimpiada.pdf
Adobe Acrobat Document 1.6 MB

Biologijos ir chemijos mokytojų seminaras

2019-10-29

Š. m. spalio 28 dieną Vilniaus rajono savivaldybėje įvyko biologijos ir chemijos mokytojų seminaras, kuriame buvo aptariami aktualūs biologijos ir chemijos mokytojams klausimai, dalykų naujovės.

 

VU Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas profesorius dr. Rimantas Stukas seminaro dalyviams pristatė labai įdomų pranešimą „Pažvelkime į maistą ir mitybą kaip į rizikos veiksnį“. Profesorius daugelį mums gerai žinomų dalykų apie mitybą ir maistą pristatė kitaip, netradiciškai, t. y. kitu kampu, paaiškino ką, kaip ir kodėl reikia valgyti. Profesorius atkreipė mūsų dėmesį į maisto gamybos technologijas, kurios pakeičia maisto kokybę.

 

Kitas pranešėjas, Valdas Laurinavičius, VU Gamtos mokslų centro, Biochemijos instituto profesorius emeritas, mus supažindino su fermentų ir antikūnių panaudojimu medicinoje ir pramonėje. Jis papasakojo apie naujausias fermentų panaudojimo galimybes medicinos diagnostikos srityje, vaistų gamyboje, paminėjo apie fermentų panaudojimą taršos padarinių likvidavimui.  

 

Dėkojame LMA skyriaus „Mokslininkų rūmų“ vadovei Aldonai Daučiūnienei už galimybę susitikti ir išklausyti įdomius lektorių pranešimus bei Vilniaus rajono mokyklų biologijos mokytojų metodiniam būreliui už puikų renginio organizavimą.

 

Pagirių gimnazijos biologijos mokytoja

 

Jolanta Šibirkštė

 

Pasaulinė aplinkos valymo diena ,,DAROM“ ( World Cleanup Day 2019)

2019-09-22

 

Rudeniniams orams sparčiai vėstant, paukščiai migruoja į šiltus kraštus ir lieka tik labiausiai prisitaikę prie mūsų krašto sąlygų. Projekto Erasmus + „Birds without Borders“ („Paukščiai be sienų“, kord. anglų kalbos mokyt. ekspertė Inesa Rusiecka) dalyviai, 8-G1 klasių mokiniai, bei mokytojos, anglų kalbos vyr. mokytoja Sabina Tumaš ir biologijos mokyt. metod. Regina Komar, stebėdami likusių paukščių gyvenimą, prisijungėme prie pasaulinės aplinkos valymo dienos ,,DAROM“ (WorldCleanupDay 2019).

Nepaisant darganoto rugsėjo 21 dienos oro, eidami keliukais nuo gimnazijos iki ,,Gėlos“  ežero, surinkome popierius ir kitas atliekas. Apsidžiaugėme, jog radome tik du  butelius – efektyvus taros supirkimas padarė žmones sąmoningesnius.

 

Bevalydami mišką stebėjome paprastąsias zylutės (Parus palustris), o virš galvų ne kartą i praskrido mažasis margasis genys (Dendrocoposminor). Tuo tarpu ežere plaukiojo kelios didžiosios antys (Anas platyrhynchos). Pliaže taip pat surinkom šiukšles ir po darbų, ant laužo, kepėme dešreles. Pabaigai sušokome flashmob ir jausdami malonų nuovargį grįžome į namus.

 

 

                                                                                                       Vilniaus r. Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazija

 

Biologijos mokytoja metodininkė