Valstybiniai brandos egzaminai

2014-05-29

Pasiruoškite būsimiems valstybiniams brandos egzaminams kartu su mumis! PEIStest informacinė sistema siūlo galimybę pasitikrinti savo žinias dominančiose srityse, sužinoti savo žinių lygį sprendžiant visas įmanomas anksčiau skelbtas valstybinių brandos egzaminų užduotis. Šiuo metu galite pasirinkti iš keturių sričių – geografijos, istorijos, biologijos bei chemijos.

Daugiau http://valstybinis.lt/brandos

Administratorė

Gerbiami mokytojai,

2014-05-28

džiaugiamės galėdami su Jumis pasidalinti informacija apie tai, kaip sekasi mokytis biologijos egzaminui „Egzaminatorius.lt" besiruošiantiems mokiniams.

Žemiau pateiktame sąraše nurodytos jiems lengviausios ir sunkiausios temos. 

Lengviausių temų penketukas (mokiniai daugiausiai užduočių atliko teisingai):

 1. Ląstelės cheminiai junginiai/Baltymų struktūra, įvairovė ir reikšmė gyviems organizmams.
 2. Maistinių medžiagų ir energijos poreikis/Tinkama žmogaus mityba.
 3. Maistinių medžiagų ir energijos poreikis/Virškinimo sistemos ligos ir jų priežastys.
 4. Sveikos gyvensenos poveikis žmogaus organizmo gyvybinėms sistemoms/Taisyklingos laikysenos ir aktyvaus gyvenimo būdo reikšmė žmogaus sveikatai.
 5. Ląstelės cheminiai junginiai/Vandens reikšmė ląstelei ir organizmui.

Sunkiausių temų penketukas (mokiniai daugiausiai užduočių atliko klaidingai):

 1. Evoliucijos rezultatas – naujų rūšių atsiradimas/Rūšį apibūdinantys požymiai.
 2. Evoliucijos rezultatas – naujų rūšių atsiradimas/Evoliucijos įrodymai.
 3. Organizmų sistematika ir biologinė įvairovė/Augalų sandaros ypatumai. Reikšmė gamtai ir žmogui.
 4. Paveldimas kintamumas ir evoliucijos procesas/Organizmų prisitaikymas prie kintančios aplinkos.
 5. Genų technologijos/Genų inžinerijos laimėjimai ir mikroorganizmų naudojimas biotechnologijų srityje.

Kadangi tema Rūšį apibūdinantys požymiai” mokiniams yra sunkiausia pristatome šios temos sudėtingiausių užduočių penketuką*:

 1. Kokį vaidmenį susidarant naujoms rūšims atlieka populiacijos? (Problemų sprendimas)
 2. Kurie teiginiai įrodo protėvių ir iš jų susidariusių rūšių giminingumą? (Žinios ir supratimas)
 3. Manykim, jog paveikslėlyje vaizduojamo tinklo mazgai (pažymėti rodyklėmis) simbolizuoja giminingas rūšis. Apatinėje tinklo dalyje – pirminiai rūšių protėviai, viršutinėje – naujai susidariusios rūšys. Ką tada gali reikšti gijos, jungiančios tinklo mazgus? (Problemų sprendimas)
 4. Koks rūšis skiriantis požymis sudaro prielaidas jų biologinei izoliacijai? (Taikymas)
 5. Ištirta, kad maliarinių uodų aptinkama ir tuose Europos rajonuose, kur maliarijos niekada nebuvo. Be to, vienose srityse jie minta žmogaus, o kitose – tik naminių gyvūnų krauju. Vienur jie dauginasi druskingame vandenyje, kitur – gėlame. Remiantis įvardytais požymiais negalima teigti, kad skirtinguose Europos rajonuose gyvena skirtingos uodų rūšys. Koks rūšies požymis galėtų neabejotinai patvirtinti arba paneigti nurodytų organizmų grupių giminingumą? (Taikymas)
* Užduotys šioje analizėje pateikiamos be iliustracijų ir atsakymų variantų

Kviečiame pasinaudojus mokytojo funkcija paskirti šios temos testą savo mokiniams. 

 

„Egzaminatorius.lt" video pristatymas 


Paruošėme Jums trumpą video pristatymą apie tai, kaip naudotis mokytojo funkcijomis
Jį peržiūrėkite paspaudę nuorodą http://goo.gl/Vsi5F7

 

Gerbiami mokytojai,
2014-04-30
šiandien dalinamės antruoju leidiniu iš leidinių serijos, kuri padės Jums ruošti mokinius, o mokiniams pasiruošti brandos egzaminams.
 
Šiuose leidiniuose:
 
- išanalizuotos egzaminų užduotys, tikrinamos mokinių žinios bei gebėjimai;
- metodiniai patarimai, kaip atlikti užduotis;
- patarimai mokiniui ir mokytojui, kaip ruoštis ir ruošti egzaminui;
- atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus.
 
Šiame laiške dalinamės leidiniu, padėsiančiu ruošti ir ruoštis biologijos egzaminui. 

Leidinį parsisiųsti galite paspaudę čia:

http://www.egzaminatorius.lt/wp-content/uploads/2014/04/BIOLOGIJA.pdf

Jau platintą lietuvių kalbos ir literatūros leidinį galite parsisiųsti paspaudę čia:

http://www.egzaminatorius.lt/wp-content/uploads/2014/04/lietuviu_kalba_ir_literatura.pdf

Artimiausiomis dienomis sulauksite leidinių padėsiančių pasiruošti matematikos, istorijos egzaminams, taipogi leidinio su psichologo patarimais, kurie pagelbės mokiniams, mokytojams ir tėvams įtemptame egzaminų laike.

Kviečiame naudotis bei dalintis su mokiniais ir kolegomis.
 

Siekime kuo geresnių egzaminų rezultatų drauge!
 
"Egzaminatorius.lt" komanda

Kaip kovoti dėl egzamino kylančio streso?

2013-04-19

Yra prirašyta daugybė straipsnių, pateikta gausybė patarimų, kokiu būdu kovoti su stresu bei įtampomis. Tačiau kiek jais nuoširdžiai gebame vadovautis? Šis jausmas veikiausiai jau pradeda belstis tiek į absolventų, tiek į studentų ramų gyvenimą, kurį visai netrukus sukrės egzaminų maratonas. Tačiau teoriniai patarimai jiems greičiasiai ir liks tik kažkur perskaityta informacija, jeigu kas nors nestumtelės imtis to praktiškai, nepamokys, kaip iš tikrųjų reikėtų elgtis.
Būtent su tokia misija šiemet į Lietuvą atvyksta italas Giorgio Minneci. Balandžio 20 – gegužės 5 dienomis jis įvairiuose susitikimuse su jaunimu Vilniuje bei Kaune dalinsis praktiniais patarimais, kaip sustabdyti dėl streso „važiuojantį stogą”.

Kas yra šis svečias iš Italijos ir ko galima tikėtis susitikimuose su juo?
Pradėti reikėtų nuo to, jog Giorgio studijavo literatūrą bei filosofiją Bolonijos universitete, vadinamame vienu seniausių Europoje. Taip pat jau 15 metų jis yra profesionalus aktorius, kuris drąsiai savo namais gali vadinti svarbiausius Italijos teatrus. Negana to – šiam žmogui priskiriama ir muzikanto rolė. Galiausiai – daugiau nei dešimtmetį charizmatiškasis italas yra žmogiškąsias vertybes visuomenėje puoselėjančios organizacijos „Gyvenimo menas” mokytojas. O ir jo aistros kulinarijai nederėtų nutylėti.

Taigi, nenuostabu, kad visas šis žinių, gebėjimų bei patirties komplektas Giorgio galiausiai suteikė svarios kompetencijos duoti vertingus patarimus kitiems.
Veikiausiai neturėtų stebinti idėja, jog tokia įvairiapusė asmenybė iš tiesų turi ką pasakyti, ką patarti, o galų gale – iš tikrųjų padėti susidoroti su kartais tiesiog nesąmoningai užgriūvančiu stresu. Pastarasis aspektas – itin aktualus jaunimui dėl kūlvirsčiais lekiančio jų gyvenimo tempo.

„Giorgio – tai žmogus, kurio iš tiesų labai įdomu klausytis, sukaupta vertinga patirtis tiesiog trykšta jo žodžiuose. Susitikimuose Lietuvoje jis dalinsis idėjomis, kaip mums daugiau sužinoti apie pačius save, įsiklausyti, pajusti, ką reiškia būti „čia ir dabar”, sustiprinti pasitikėjimą savimi, sumažinti kylančia įtampą.
Pagrindinis mūsų svečio tikslas – ne tik teoriškai, bet ir praktiškai išmokinti jaunus žmones susidoroti su stresinėmis situacijomis. Tai ypatingai aktualu prieš artėjantį egzaminų marantoną. O dar ko verta informacija, pagardinta itališku temperamentu!” – kalbėjo „YES!+’” jaunimo stiprinimo seminarų, kuriuos Vilniuje bei Kaune ves G.Minneci, organizatoriai.

Italas Lietuvoje praleis kiek daugiau nei dvi savaites. Balandžio antroje pusėje prasidėsiantys susitikimai tęsis iki gegužės pradžios. Nors renginiai, apie kuriuos dėl platesnės informacijos galima kreiptis į organizacijos „Gyvenimo menas”
centrus, vyks Vilniuje bei Kaune, tačiau juose laukiamas jaunimas ir iš visos Lietuvos.

Osmoreguliacija jūros žinduolių pavyzdžiu
Egzamino programoje yra: 21.5. Dykumos ir vandens žinduolio pavyzdžiu paaiškinti, kaip skirtingoje aplinkoje gyvenantys gyvūnai yra prisitaikę reguliuoti vandens ir druskų pusiausvyrą organizme.
Kokį pavyzdį vandens žinduolių nagrinėti ir kur rasti informacijos?
Juros zinduoliai_osmoreguliacija.pdf
Adobe Acrobat Document 316.3 KB

Skelbiamos pavyzdinės 2013 metų valstybinių brandos egzaminų užduotys

2013-02-26

2013 metais dalykų valstybinių brandos egzaminų užduotys yra rengiamos pagal atnaujintas ir 2011 metų liepos 1 dienos švietimo ir mokslo ministro įsakymu (Nr. V-1197) patvirtintas Egzaminų programas.

Vadovaudamiesi šiomis programomis parengėme pavyzdines užduotis, jų atsakymų lapus ir užduočių vertinimo instrukcijas. Jos skelbiamos rubrikoje Brandos egzaminai → Pavyzdinės užduotys ir atsakymų lapai.

Pagrindinis šių užduočių skelbimo tikslas – supažindinti su 2013 metų dalykų valstybinių brandos egzaminų užduočių struktūra, teikti informaciją apie užduoties atlikimo nurodymus ir trukmę, pateikti konkrečių uždavinių ir klausimų pavyzdžių, kuriais tikrinami mokinių gebėjimai atitinka patenkinamą, pagrindinį ir aukštesnįjį pasiekimų lygius, aprašytus Valstybinių brandos egzaminų kriterinio vertinimo nuostatų projekto prieduose (http://www.nec.lt/308/).

Atkreipiame dėmesį, kad šios pavyzdinės užduotys yra parengtos naudojantis ankstesnių metų brandos egzaminų, bandomųjų egzaminų užduočių pavyzdžiais ir turimais šių užduočių statistiniais parametrais.

 • 2013 M. BRANDOS EGZAMINAI
 • 2013-02-26
 • Ką svarbu žinoti rengiantis egzaminams
   • Norint gauti brandos atestatą reikia išlaikyti du brandos egzaminus. Vienas iš jų privalomas - lietuvių kalbos ir literatūros. Šių egzaminų tipą – valstybinį ar mokyklinį – renkasi mokinys.
   • Brandos egzaminus ir jų tipus mokiniai turės pasirinkti iki 2013 m. kovo 7  dienos.
   • Apie savo pasirinkimą mokiniai turės raštu informuoti mokyklos vadovą. Keisti pasirinkto egzamino ar jo tipo nebus galima.
   • Privalomąjį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą galima laikyti, jei šio dalyko metinis pažymys patenkinamas ir  yra išlaikyta kalbos įskaita.
   • Balandžio pradžioje mokiniai savo mokyklose galės sužinoti savivaldybės teritorijoje esančias mokyklas, kuriose jie laikys brandos egzaminus.
   • Pakartotinėje sesijoje brandos egzaminus galės laikyti tik tie kandidatai, kurie dėl pateisinamos priežasties nelaikė valstybinio ar mokyklinio brandos egzamino pagrindinės sesijos metu. Per pagrindinę sesiją neišlaikiusieji lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio ar mokyklinio brandos egzamino pakartotinėje sesijoje galės laikyti tik mokyklinį brandos egzaminą.
   • Mokyklinių pagrindinės sesijos brandos egzaminų rezultatai skelbiami per 5 darbo dienas nuo egzamino vykdymo dienos, gimtųjų kalbų bei lietuvių kalbos ir literatūros  – per 9 dienas.
   • Valstybinių brandos egzaminų rezultatai skelbiami per 3 darbo dienas nuo Valstybinių brandos egzaminų vertinimo komiteto posėdžio, patvirtinusio rezultatus, dienos. Planuojama visų valstybinių brandos egzaminų pagrindinės sesijos rezultatus paskelbti iki liepos 12 d.
   • Kandidatas, nesutinkantis su brandos egzamino darbo įvertinimu, per 3 darbo dienas nuo rezultatų paskelbimo dienos gali teikti mokyklos vadovui apeliaciją dar kartą darbą peržiūrėti ir pakartotinai jį įvertinti.
   • Brandos atestatas išduodamas tik gavus apeliacijų rezultatus, į brandos atestato priedą įrašomas apeliacijos rezultatas.
   • Nacionalinio egzaminų centro interneto svetainėje www.nec.lt galima rasti:

   • 2013 m. brandos egzaminų tvarkaraštį
   • Kalbų įskaitų nuostatus
   • Brandos egzaminų programas
   • Brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašą
   • Valstybinių brandos egzaminų užduočių pavyzdžius, kurie padės pasitikrinti žinias ir lengviau  apsispręsti pasirenkant brandos egzaminus
   • Užduočių atsakymų lapus

Atnaujinta rubrika „Ruošiantis egzaminams“

2013-02-11

Kviečiame susipažinti su atnaujinta Nacionalio egzaminų centro tinklalapio rubrika „Ruošiantis egzaminams“. Šioje rubrikoje rasite informacijos, kuri aktuali ruošiantis 2013 metų brandos egzaminams.


Šią informaciją rasite čia.

VALSTYBINIŲ BRANDOS EGZAMINŲ KRITERINIO VERTINIMO NUOSTATAI
2013-02-05
3322_Vertinimo_nuostatai_2013_01_31.pdf
Adobe Acrobat Document 270.7 KB
BIOLOGIJOS BRANDOS EGZAMINO MOKINIŲ PASIEKIMŲ LYGIŲ APRAŠAS
2013-02-05
3195_Biologija_lygiu_aprasas_3_priedas.p
Adobe Acrobat Document 207.3 KB
Biologijos valstybinio brandos egzamino vertinimo instrukcija
2013-02-05
3232_2013_bio-VBE-vykdymo_instr.pdf
Adobe Acrobat Document 153.8 KB

2013 m. BRANDOS EGZAMINŲ ORGANIZAVIMO IR VYKDYMO TVARKOS APRAŠAS.

 

Ji rasite paspaudę žemiau esančią nuorodą.

 

http://nec.lt/failai/3157_2013_tvarkos_aprasas.pdf

2012-11-16 Įsakymas Nr: V-1580 DĖL 2013 METŲ ĮSKAITŲ, BRANDOS EGZAMINŲ IR PAGRINDINIO UGDYMO PASIEKIMŲ PATIKRINIMO TVARKARAŠČIŲ PATVIRTINIMO

2012-11-20-V-1580 (1).doc
Microsoft Word Document 126.5 KB

NEC paskelbė 2012 m. valstybinių brandos egzaminų rezultatų suvestines Lietuvoje

 

Kviečiame apsilankyti ir susipažinti http://www.nec.lt/172/