„Mobilioji bioklasė“

2018-02-14

 

Sausio 31 dieną Vilniaus rajono Kalvelių St. Moniuškos gimnazijoje IIG- IVG klasių mokiniai, vadovaujami chemijos vyresniosios mokytojos Kristinos Slavinskos, biologijos vyresniosios mokytojos Marijos Gerasimovič bei šių dalykų kuratorės direktoriaus pavaduotojos ugdymui Anos Barkovskajos, sėkmingai dalyvavo 4 valandų trukusioje gamtamokslinėje chemijos – biologijos pamokoje už klasės ribų. Pamoka organizuota pagal  „Mobiliosios bioklasės“ programą, kurią vykdo Vilniaus universitetas ir UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“. Gimnazijoje svečiavosi  ir programoje dalyvavo 10 klasės mokiniai iš Mostiškių mokyklos daugiafunkcinio – centro.

 

Pamokos  tikslas - patenkinti smalsių, kritiškų ir viskuo besidominčių mokinių poreikius. Praplėsti mokinių akiratį gamtos mokslų srityse, parodyti praktinius dalykų pritaikymus.

 

„Mobilioji bioklasė“ tai pirmoji šalyje mobili laboratorija, kuri supažindina moksleivius su naujausiais biomokslų laimėjimais.

 

Moksleiviai dirbo su tikra mokslininkų įranga, dalyvavo pipetavimo olimpiadoje, geriausieji buvo apdovanoti. Dalyviai susipažino su DNR, tyrė ją moderniais mokslo metodais, atliko eksperimentą, kuriuo metu turėjo nustatyti, ar erkė nebuvo užsikrėtusi encefalitu ir borelijos bakterijomis, sukeliančiomis Laimo ligą. 

 

Moksleiviai turėjo galimybę pabendrauti su grupe jaunų mokslininkų, pristatančių moksleiviams gamtos mokslų įdomybes bei perspektyvas, kurios palengvins mokiniams būsimos profesijos pasirinkimą.

 

„Mobiliosios bioklasės“ atvykimas labai prisidėjo prie moksleivių ugdymo, paskatino domėtis gamtos mokslais, leido patirti atradimų džiaugsmą.

 

Chemijos vyresnioji mokytoja

 

Kristina Slavinska

 

 Tarptautinis projektas „Regiono paveldas. Žolininkystė“

2018-01-05

 

2017 metais Rudaminos F. Ruščico gimnazijos mokiniai dalyvavo tarptautiniame projekte „Regiono paveldas. Žolininkystė“.

 

Lapkričio 15 dieną kartu su svečiais iš Lenkijos Lochovo miesto gimnazistai apsilankė Čekoniškių verbų ir buities seklyčioje. Verbų ir buities seklyčia – tai kultūrinė bei edukacinė institucija, teikianti lankytojams išsamią informaciją apie tradicinius Vilnijos krašto  amatus, liaudies mediciną, žolininkystę. „Vilnietiškosios verbos“ - unikalus etnokultūros reiškinys ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Tai graži ir subtili žmogaus bei gamtos sąsajų išraiška. Svečiai ir Rudaminos gimnazijos mokiniai susipažino su Vilniaus krašto verbų pynimo technika bei naudojamų augalų įvairove (sausučių žiedelių, nudažytų skiedrelių, ežerinių smilgų ir kt.).

 

Seklyčia turi savo etnografinį verbų rišėjų ansamblį „Cicha Nowinka“, kuris lankytojams bei svečiams gyvai demonstruoja verbų rišimo procesą. Mūsų gimnazijos mokiniai ir svečiai iš Lenkijos noriai dalyvavo netradicinėje veikloje. Po verbų rišimo veiklos  projekto dalyviai buvo vaišinami žolelių arbata.

 

Svečiai iš Lenkijos dalyvavo ne tik išvykoje, bet ir biologijos, geografijos, anglų ir lietuvių kalbos pamokose, aktyviai domėjosi Vilniaus krašto mokinių gyvenimu.

 

Biologijos mokytoja K. Voitechovič

 

Netradicinės integruotos pamokos Kėdainiuose

 

2017-11-22/23

 

Lapkričio 22-23 d. Rudaminos F. Ruščico  gimnazijos III ir IV klasių gimnazistai su lenkų kalbos mokytoja H. Strela, biologijos mokytoja K. Voitechovič ir lietuvių kalbos mokytoju A. Prelgausku keliavo į Kėdainius. Šiame puikiame Lietuvos  mieste mokiniai dalyvavo integruotose lenkų ir lietuvių kalbų, istorijos bei biologijos pamokose. Kėdainių senamiestyje gimnazistai gilinosi į daugiakultūrio miesto istoriją, apibendrino ir pagilino žinias apie Renesanso epochos ir reformacijos įtaką Lietuvos švietimo bei kultūros raidai.

 

Mokiniai aplankė Šetenius – Nobelio premijos laureato Č. Milošo kultūros centrą. Įžymiojo kūrėjo gimtinėje Šeteniuose yra pristatytos ekspozicijos, pasakojančios apie Č. Milošo gyvenimą, svarbiausius jo kūrybos etapus. Mokiniai pasivaikščiojo  šalia esančiame parke, grožėjosi Č. Milošo gimtinėje atnaujinta medžio skulptūrų ekspozicija. Išlikusiame dvaro parke stovintis informacinis stendas „Parkas“ pasakoja apie Č. Milošo santykį su gamta, jau vaikystėje poeto pajaustą susižavėjimą paukščiais ir medžiais.

 

 Šeteniuose mokiniai  pristatė biologijos projektui paruoštą medžiagą apie saugomas Lietuvos floros ir faunos rūšis. Netradicinių integruotų pamokų metu mokiniai pildė užduočių sąsiuvinius, kuriuose buvo pateikti klausimai, reikalaujantys istorijos, literatūros, biologijos žinių.

 

Netradicinės pamokos leidžia geriau įtvirtinti mokomąją medžiagą, o patirti kelionėse įspūdžiai ilgam išlieka atmintyje.

 

Biologijos mokytoja K. Voitechovič

 

Įspūdžiai iš tarptautinio konkurso „Young People In European Forests“ Vengrijoje

2017-10-04

 

Rugsėjo 27-30d. nacionalinį „Young People In European Forests“ (liet. Jaunimas Europos Miškuose) etapą laimėję Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės JMB „Lūšiukai“ nariai Monika Viduto (IVG), Rugilė Andrejevskytė (IVG), Dariuš Savel (IIIG)  su vadove Jūrate Taučiuviene ir tarptautinio konkurso komisijos nariais Anžela Graževič-Kulik bei Mindaugu Maksvyčiu vyko į Vengriją, kur vyko konkurso finalai. Ten mokiniai buvo išskirstyti į komandas, sudarytas iš trijų skirtingų šalių atstovų  (manoje buvo mokiniai iš Lietuvos, Čekijos ir Vengrijos).

 

Pirmos dienos vakaras buvo skirtas susipažinimui su pačia šalimi, todėl organizatoriai sugalvojo protmūšį, vienos smagesnių rungčių – pasakyti keletą žodžių vengriškai, iš duotų patiekalų nuotraukų nuspręsti, kurie yra tradiciniai. Antroji diena buvo labai įtempta. Po pusryčių važiavome į mišką, kur vyko praktinių žinių patikrinimas: matavome medžio aukštį bei miško teritoriją, ieškojome paslėptų miško gyventojų. Tai buvo labai įdomios užduotys, tam, kad jas atliktume, tikrai reikėjo „pasukti“ smegenis. Po jų turėjome atlikti testą apie Europos miškus. Aišku, baigę buvome šiek tiek pavargę, bet tai nesutrukdė bendrauti ir bendradarbiauti grupėse. Visos komandos turėjo padaryti pristatymą – skaidres ir, žinoma, jas pristatyti. Šių metų tema – „Miško gaisrų panašumai ir skirtumai komandų narių šalyse“. Lietuvoje miškų gaisringumas nėra didelis, bet tokiose šalyse kaip Čekija, Portugalija, Vengrija bei Ukraina kasmet sudega daug miškų ploto. Šios dienos vakare nacionalinės komandos pristatė savo šalis. Mes pasakojome apie Lietuvos įdomybes ir Vilnių, o kitos šalys net pavaišino jų tradiciniais skanėstais! Šios linksmybės buvo kupinos pozityvumo ir energijos bei suteikė galimybę susipažinti su kitų šalių kultūromis. Trečią dieną laukė labai atsakinga užduotis – temos pristatymai. Net po pirmo pristatymo tapo aišku, kad visos komandos yra nusiteikusios labai rimtai ir nori laimėti. Pirmą vietą laimėjo Ukrainos, Vokietijos ir Estijos atstovai, kurie buvo apdovanoti prizais bei diplomu. Deja, bet šiais metais Lietuvos komandai nepavyko laimėti, bet, manyčiau, kad visa delegacija tikrai gerai praleido laiką bei patobulino savo gebėjimus komunikuoti anglų kalba.

 

Po pietų, atslūgus įtampai, galėjome pasimėgauti pačia Vengrija ir jos didybe. Važiavome į spindinčius „Esterhazy“ rūmus, kur viskas spinduliavo baroko epochos auksu bei prašmatnumu.  Sužinojome, kad rūmuose lankėsi Marija Terezė, kurios garbei pirmą kartą buvo paleisti fejerverkai. Didžiausią nuostabą sukėlė 360 laipsnių per projektorius matomas rūmų vaizdas.  Net atsisukę atgal galėjome stebėti, kas vyksta kitame gale. Žiūrint apima jausmas, lyg pats eitum rūmų keliukais ar sėdėtum teatro salėje. Penktadienį vainikavo tradiciniai vengrų šokiai, kuriuos šokti bandėme ir mes! Buvo labai smagu, todėl paskutinis vakaras neprailgo ir buvo gaila palikti tokią šiltą šalį bei naujus draugus.

 

Norėčiau padėkoti Aplinkos Ministerijai, kuri suteikia tokią nuostabią galimybę moksleiviams pagilinti savo žinias apie gamtą, miškus bei leidžia susirasti naujų draugų, praplėsti savo akiratį. Kitais metais šis renginys vyks Lietuvoje, todėl linkiu organizatoriams daug kūrybingumo ir kantrybės ruošiantis.

 

 

 

Rugilė Andrejevskytė

 

Vilniaus r. Marijampolio M. Lukšienės gimnazija, IVG kl., JMB „Lūšiukai“

 

būrelio vadovė, biologijos mokytoja Jūratė Taučiuvienė.

 

Marijampolio M. Lukšienės gimnazijos jaunųjų miško bičiulių „Lūšiukai“ poilsis prie jūros

2017-09-11

 

Dauguma žmonių sako, kad po gerų savaitės trukmės atostogų reikia dar savaitės, kad pailsėtume, todėl džiaugiuosi, kad prieš akis dar visa vasara, nes 7 dienos, praleistos stovykloje „Mūsų žalioji vasara“, buvo nenusakomai nuostabios! Žinoma, pirmą dieną buvo labai nedrąsu. Tik atvažiavę į Girulių stovyklavietę turėjome praeiti patikrinimą, kad gautume vizas. Po trumpos apklausos jau stovėjome išdažytais veidais ir galėjome vadintis nebe stovyklos svečiais, bet pilnateisiais jos dalyviais.  Vakare smagiai praleidome laiką: vyko būrių prisistatymai ir susitikimas su girininku Raimundu Ereminu, kuris papasakojo, kokių netikėtumų galima tikėtis miške ir kaip svarbu juos saugoti. Antra diena buvo pilna staigmenų. Nuėję prie jūros, žaidėme žaidimą, kuris leido daugiau sužinoti apie miško ekosistemą, o talentų vakaro metu nesitikėjau pamatyti tiek nuostabių pasirodymų: magija, šokiai, dainos ir net juokeliai! Visgi man labiausiai patiko ekskursija į juodąją tvirtovę, kur galėjome apžiūrėti karo amuniciją bei eidami tamsiu koridoriumi pajausti, kas nutinka, kai ant žemės krenta bombos. Trečią dieną aplankėme Palangos botanikos sodą ir Gintaro muziejų, kuriame apžiūrėjome ne tik gintaro, bet ir Tiškevičių šeimos paveldo ekspoziciją, o kitą dieną, tiksliau, Joninių naktį, mūsų laukė kvapą gniaužiantis naktinis žygis! Būriams teko atlikti užduotis tam, kad atgautume pašto dėžutę ir toliau galėtume siųsti laiškus vieni kitiems. Pirma užduotis pareikalavo atsargumo ir fizinės jėgos, nes teko iškelti kuprinę su bomba, antroji pasirodė sunkesnė, nes reikėjo surasti prarastus daiktus, trečioji – atrišti miške paliktą merginą, o paskutinioji mūsų būriui buvo pati lengviausia – turint 3l ir 5l butelius palikti viename iš butelių 4l vandens, kurį teko semti iš jūros. Viso žygio metu mūsų būrys dainavo dainas, todėl buvo labai smagu! Po tokios varginančios nakties penktoji diena pasirodė lyg rožėm klota, nes sukome smegenis protmūšyje, kurio nugalėtojai gavo pilną maišą saldainių! Žinoma, pasidalinome jais su visais stovyklautojais. Šį vakarą karūnavo diskoteka, po kurios visai nebeliko jėgų. Sunkiausia buvo šeštoji diena, kadangi ėmėme suprasti, kad laikas atsisveikinti, todėl visą dieną praleidome kartu ir atsakingai ruošėmės būrių atsisveikinimo pasirodymams. Kiekvienas būrys sekė pasaką (pasakojom apie princesę, kuri ieškojo princo ir mėgo šokti), o vakare vėl susitikome diskotekoje. Visą savaitę klausėmės paskaitų apie vilkus, gamtos fotografavimą, bet norėčiau išskirti lektorės Zigmantės Petrauskienės paskaitą  „Viešasis kalbėjimas“, kurios medžiagą būtinai pritaikysiu ateityje. Paskutiniąją dieną liejosi atsisveikinimo ašaros, stovėjome ilgai apsikabinę, nes buvo gaila, norėjosi dar bent valandėlę pabūti kartu. Nuoširdų „AČIŪ“ norėčiau tarti stovyklos vadovams, kurie palaikė gerą nuotaiką, stovyklautojams, kuriuos galėčiau pavadinti draugais, už padrąsinimus, nuoširdų juoką bei pozityvumą. Iki kitų metų!

 

Rugilė Andrejevskytė, I būrys, 17 metų

 

Vilnaus raj., Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazija

 

JMBB „Lūšiukai“

 

Ginti Žemę

 

               2016-06-09

Kovo mėnesį Rukainių gimnazijoje įsibėgėjo ekologinis projektas "Ginti Žemę". Šios veiklos iniciatorė ir koordinatorė buvo biologijos mokytoja Alicija Karpovič. Prie projekto įgyvendinimo prisidėjo visa mokyklos bendruomenė. Vykdant šią veiklą, vadovaujamasi poreikiu skatinti mokinius veikti, siekti apsaugoti aplinką, plėsti mokinių žinias ir supratimą apie gamtą. Be to, projektinė veikla buvo svarbi savo integralumu ir vertinga vaikų bendros veiklos galimybių gausa.

 

               Projekto gaires išdėstėme stende. Parengėme piešinių parodą, kuri buvo skirta aplinkosaugos ir gamtos problemoms. 5 ir IG klasių mokiniai dalyvavo edukacinėje Saugomų teritorijų veikloje Nacionaliniame lankytojų centre, Vilniuje. Jauniausi projekto dalyviai paruošė renginį, skirtą Žemės gynybai. Penktokai įrodė, kad aplinkos apsaugos problemos jiems yra gerai žinomos. Jie akcentavo šiukšlių rūšiavimo problemą. Dainomis ir eilėraščiais jauni gamtos mylėtojai atskleidė supančio pasaulio grožį, skatino saugoti aplinką.  Renginio pabaigoje jaunieji eko žmogeliukai paragino savo kolegas  gerbti ir mylėti gamtą, Žemę. Visi projekto dalyviai aktyviai dalyvavo akcijoje DAROM. Vyresni mokiniai išleido specialų laikraščio leidinį ,,Mokyklos akis", kuriame pateikė informaciją apie projektą, jo akcijas, aktualijas ir panašią veiklą.

 

               Padėka už projekto realizavimą - kelionė į Augustavą, kurią finansavo Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje. Aplankėme Vygrių muziejų, kur sužinojome apie saugomas gyvūnų rūšis. Keliaudami per Vygrių nacionalinį parką ir Augustavo girią vingiuojančia siauruko trasa, susipažinome su vietine flora ir fauna. Trasa miško masyve nutiesta dar Pirmojo pasaulinio karo metais medienai gabenti. Pagrindinis išvykos akcentas - kruizinė kelionė nuostabiais Augustavo ežerais ir kanalais. Plaukdami susipažinome su kanalo hidrotechnine architektūra ir istorija. Aplankėme Studzieničnos Dievo Motinos sanktuariumą, kuriame 1999 metais apsilankė popiežius Jonas Paulius II. Čia  nusiprausėme stebuklingu šaltinio vandeniu. Aplankėme Augustavo miestelio baziliką, centrinę aikštę bei paminklą miestelio įkūrėjui – Lenkijos ir Lietuvos karaliui Žygimantui Augustui. Grįžome namo pilni įspūdžių, kurie, tikimės, išliks ilgą laiką.

 

               Dėkojame Lenkijos ambasadai Vilniuje už finansinę paramą ir visiems tiems, kurie prisidėjo prie projekto  ,,Ginti Žemę " įgyvendinimo.

 

Biologijos mokytoja Alicija Karpovič

 

ENGAGE projektas: sudominimas gamtos mokslais

 

Mokymai, seminarai yra viena iš stipriausių motyvacinių priemonių

 

2017-02-03

ENGAGE projekto tikslas - ateities kartos įtraukimas į mokslinių problemų sprendimą keičiant gamtos mokslų mokymą.

Sausio 27 d. Lietuvos edukologijos universiteto Gamtos, matematikos ir technologijų fakultete vyko seminaras  ENGAGE projektas: sudominimas gamtos mokslais, skirtas Lietuvos mokytojams, kurie dėsto gamtos mokslus.

Seminarą pradėjo ENGAGE projekto darbo grupės vadovas. Jis džiaugėsi, kad projektas sulaukė susidomėjimo tarp mokytojų, linkėjo seminaro metu turiningai praleisti laiką.

Pranešimus skaitė LEU dėstytojos bei biologijos mokytojos iš Radviliškio, Vilniaus miesto bei Vilniaus rajono:

LEU  doc. dr. Ingos Kepalienės pranešimas „Dilemos mūsų gyvenime“ buvo skirtas tokioms dilemoms mūsų gyvenime kaip: kokią kosmetiką naudoti?  ar LED lemputės yra saugios? per kiek laiko suyra sauskelnės? ar polietileninių maišelių naudojimas kenkia gamtai?

LEU prof. dr. Palmiros Pečiuliauskienės  „Projektinė pamoka Ugniagesys 2.0“ buvo skirta e – tekstilės panaudojimui. Yra žinoma, kad e – tekstilės rūbai gali išsaugoti gyvybę ekstremaliomis sąlygomis.

Radviliškio jaunimo mokyklos mokytoja Silva Morkūnienė savo pranešime „ENGAGE – iššūkis ar realybė?“ papasakojo, kaip jos mokiniai įsitraukė į ENGAGE projektą.

Vilniaus S. Daukanto progimnazijos mokytoja Lina Deninienė per pranešimą „Mokinių sudominimas gamtos mokslais“ parodė nufilmuotą medžiagą, kaip mokiniai padedami mokytojos bando patys vesti projektines pamokas.

Šio seminaro metu aš taip pat galėjau pasidalyti gerąja patirtimi, skaičiau pranešimą „ENGAGE projektinės pamokos “Išnaikinti uodus “ įgyvendinimas 8 klasėje“. Pamoka buvo skirta dilemos sprendimui: ar mes galime išnaikinti uodus? ar etiška žmogui sąmoningai išnaikinti visą rūšį?

Seminaro metu galėjome pabendrauti tarpusavyje, pasisemti idėjų, pasidalinti patirtimi.

https://www.engagingscience.eu/lt/2017/01/18/seminaras-leu-2017-m-sausio-27-d/

Vilniaus r. Bezdonių Julijaus Slovackio gimnazija

Biologijos vyresn. mokytoja Edita Karpovič

 

Nemėžio gimnazijos jaunimo viešnagė Briuselyje: nauji įspūdžiai ir naudinga patirtis

2016-12-09

Vilniaus r. Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijos jaunimas, projekto „Gyvenu laisvai“, komandos „Vilnija“ dalyviai, lydimi mokytojų Anos Mackel ir Anos Pavilovič-Jančis, kartu su Trakų r. Rūdiškių gimnazijos projekto „Gyvenu laisvai“ komandos „Trakas“ dalyviais lapkričio 27-gruodžio 2 dienomis lankėsi 3 Europos sostinėse.

Nemėžio ir Rūdiškių jaunimas (iš viso 36 jaunuoliai) paragintas VšĮ „Pilietiškumo, demokratijos ir teisės programų centro” dalyvavo Europos Parlamento Biuro Lietuvoje organizuojamame konkurse „Euroscola“, kuriame laimėjo kelionę į Briuselį.

„Ši kelionė kažkas tobulo. Tai mano pirmoji kelionė į tolimesnį užsienį, anksčiau teko lankytis tik Lenkijoje ir Latvijoje, todėl man net trūksta žodžių įspūdžiams nupasakoti, – įspūdžiais dalijasi Justina. – Europos Parlamente bendravome su parlamentarais. Daugiau sužinojome apie šią instituciją, jos narius, veiklą, gavome motyvacijos dirbti Lietuvai, stengtis dėl jos.“

Pirmąją dieną, po ilgos kelionės per Lenkiją, pasiekėme Lenkijos miestelį prie Vokietijos Žepin, kuriame apsistojome nakvynei. Kitą dieną iškeliavome link Vokietijos sostinės Berlino, kuriame apžiūrėjome Berlyno sienos fragmentus, Brandenburgo vartus, pasivaikščiojome UnterdenLinden gatve, buvome prie Reigstago, Potsdamo aikštėje, kaizerio Vilhelmo atminimo bažnyčioje, apsilankėme keliose kalėdinėse mugėse.

Vakarop pasiekėme nakvynės vietą pasienyje su Belgija, o sekančią dieną po pietų jau buvome Briuselyje. Iš karto apsistojome prie Atomiumo, kuris savo didumu ir projekto idėja nustebino ne vieną mokinį. Vakare taip pat aplankėme Didžiąją aikštę su gildijų namais, Berniuko skulptūrą ir Katedrą.

Lapkričio 30 dieną buvome pakviesti į interaktyvų informacijos centrą - Parlamentariumą. „Tai itin naujoviškas informacijos centras, puiki vieta pasiruošti istorijos egzaminui. Čia labai daug informacijos apie Europos Sąjungos istoriją, jos žinomus žmones... Norėtųsi dar kartą čia sugrįžti ir viską ramiai patyrinėti, – įspūdžiais dalijosi mokinė Justina. – Pagal informacijos pateikimą Parlamentariumas man pasirodė panašus į Valstybės pažinimo centrą, kuris randasi Vilniuje.“

O štai kita mokinė Iveta pastebėjo, kad šiame centre galima ne tik daug sužinoti apie Europos Parlamento darbą, virtualiai susipažinti su kiekvienu jo nariu, bet ir pasidairyti po ES šalis, prisiminti jų istoriją. Čia, pavyzdžiui, iškabintos nuotraukos, įprasminančios istorinį Baltijos kelią, Sausio 13-osios įvykius.

Tą pačią dieną jaunuoliai lankėsi Europos Parlamento būstinėje Briuselyje, kur susipažino su jo veikla, stebėjo EP posėdį, kuriame buvo svarstomi 2017 m. ES biudžeto klausimai. Daugeliui mokinių buvo nauja ir netikėta, kad Europos Parlamento nariai iš Lietuvos sprendžia ne tik mūsų valstybės, bet bendras visos Europos Sąjungos problemas. Po šio vizito jaunuoliai gerai įsidėmėjo, kad nuo šalies dydžio priklauso, kiek vietų ji turi Europos Parlamente, kad tarp 751 Europos Parlamento narių daugiausiai atstovų turi Vokietija – 96, o Lietuvai tenka 11 narių ir kas jie tokie.

Apsilankymas Europos Parlamente ne tik pagilino mūsų visų žinias apie EP, bet ir sustiprino mokinių jausmą mylėti ir gerbti savo šalį bei dirbti ir stengtis dėl jos.

Sekančią dieną pasiekėme Amsterdamą, kuris pasitiko mus šiltu oru ir kanalais, kuriais plaukėme laivu, stebėdami Amsterdamo gatvių gyvenimą, istorinius ir naujus pastatus. Lankėmės Madam Tiusso muziejuje, buvome Damo aikštėje. Iš Amsterdamo pasukome namų link. Paskutinę kelionės naktį praleidome Lenkijos Žepino miestelyje. Ryte saulei išaušus keliavome namo, grožėdamiesi Lenkijos vaizdais, žaidžiant klausimų-atsakymų žaidimą apie kelionę bei dalindamiesi įspūdžiais ir prisiminimais apie aplankytas šalis.

Anot Justinos, tokios kelionės įkvepia nesėdėti užsidarius, tačiau, antra vertus, jos padeda suprasti ir patvirtina seną posakį: „visur gerai, bet namuose geriausia.“ „Per tas šešias dienas, labai pasiilgau Lietuvos,“ – prisipažįsta gimnazistė. Panašiai mano ir Iveta: „Pažinti pasaulį, kitas šalis yra labai svarbu, bet grįžtant į Lietuvą pajutau, kaip gera čia grįžti, kokia man brangi ši šalis“.

Esame ypač dėkingi už pagalbą organizuojant kelionę VšĮ „Pilietiškumo, demokratijos ir teisės programų centrui“, kelionės finansavimą Europos Parlamento Informacijos biurui bei Nemėžio gimnazijos direkcijai už jaunimo iniciatyvų skatinimą.

Tariame ačiū draugams iš Trakų r. Rūdiškių gimnazijos už smagiai praleistą laiką kartu kelionės metu. Mums ir mūsų draugams ši kelionė buvo labai įsimintina. Džiaugiamės, kad projekto „Gyvenu laisvai“ bei šios kelionės dėka mūsų jaunimo gyvenimas tapo įdomesnis ir turtingesnis. Pastebėjome, kad tai juos paragino mylėti ir gerbti savo kraštą, kultūrą ir tradicijas bei stengtis ir dirbti vardan visų Lietuvos piliečių gerovės.

Ana Pavilovič-Jančis

Vilniaus r. Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijos

specialioji pedagogė metodininkė,

biologijos vyresn. mokytoja

Mobilioji bioklasė  Rudaminos F. Ruščico gimnazijoje

2016-11-24

 Lapkričio 16 dieną Vilniaus rajono Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazijoje lankėsi mobili laboratorija „Mobilioji bioklasė“ su moderniausia mokslo įranga. Renginio tikslas – stiprinti mokinių susidomėjimą gamtos mokslais. Edukacinė programa buvo skirta I-IVG klasių mokiniams.

„Mobilioji bioklasė“ – tai moderni laboratorija, kuri pristatė ir supažindino su biomokslų laimėjimais. Projektą įgyvendino Vilniaus universitetas kartu su bendrove „Thermo Fisher Scientific“. „Thermo Fisher Scientific“ – didžiausia pasaulyje įmonė, teikianti produktus ir paslaugas mokslui – padėjo parengti projekto programą, skyrė modernią, tyrimų įrangą, reagentus.

„Mobiliosios bioklasės“ programos pagrindą sudaro eksperimentai su DNR, jų metu naudojami polimerazinės grandininės reakcijos (PGR), elektroforezės ir kiti molekuliniai tyrimo metodai.  Moksleiviai įsijautė į mokslininkų vaidmenis – išmoko ir dirbo su tokiais prietaisais ir priemonėmis, kurios yra šiuolaikinėse biomokslų laboratorijose.

Nuoširdžiai dėkojame Vilniaus universiteto studentams už įdomius užsiėmimus ir tikimės, kad jie dar ne kartą apsilankys mūsų gimnazijoje!

Kristina Voitechovič, biologijos mokytoja metodininkė

Pirma vieta sveikatos žinių protmūšyje „PROTONAUTAI“ !

2016-11-24

Lapkričio 15-16 dienomis Rudaminos F. Ruščico gimnazijos mokiniai dalyvavo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro organizuotame žinių ir mąstymo protmūšyje  „Protonautai“. Šio renginio tikslas - atkreipti jaunimo dėmesį į sveikos gyvensenos reikšmę, paskatinti juos rūpintis savo sveikata. Į renginį susirinko virš 50 komandų iš įvairių Vilniaus miesto ir rajono mokyklų.  Protmūšyje puikiai pasirodė I-IVG klasių mokiniai Eva Buravliova, Karolina Petrusevič, Joana Stacevič, Norbert  Liatkovski, Robert  Belenis ir Zbignev Suzanovič. Jų komanda „Ad astra“, po penkių protmūšio turų, laimėjo 1-ają vietą.  Nugalėtojai buvo apdovanoti kvietimais į „Vichy“ vandens parką, į „Keistuolių teatro“ spektaklį bei leidyklos „Šviesa“ stalo žaidimu. Džiaugiamės mūsų gimnazijos mokinių pasiekimais!

Kristina Voitechovič, biologijos mokytoja metodininkė

Euroscolos atgarsiai

2016-11-09

 

Nauji mokslo metai atneša naujus iššūkius, svajones bei suteikia įkvėpimo jų siekti. Prieš penkis metus Vilniaus r. Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijos moksleiviai pirmą kartą iškovojo pergalę Europos Parlamento Biuro Lietuvoje organizuojamame konkurse „Euroscola“. Kelionės į EP Strasbūre metu mokiniai apkeliavo dar keturias Vakarų Europos valstybes. Šiais metais pavyko pakartoti pergalę, spalio 26- lapkričio 2 dienomis, 24 mokinių bei 2 mokytojai (gimnazijos direktorius Tadeuš Grygorovič ir biologijos mokytoja Regina Komar) apkeliavo net šešias valstybes.

Pirmąją dieną, po ilgos kelionės per Lenkiją, pasiekėme Čekijos sostinę Prahą. Apsigyvenome senamiestyje ir iškart nuėjome į ekskursiją po naktinę Prahą. Senamiesčio vaizdais gerėjomės ir sekantį rytą, o vakare jau pasiekėme vieną gražiausių ir turtingiausių Europos miestų – Strasbūrą.

Trečiąją kelionės dieną praleidome Europos Parlamente, kur europarlamentarai kas mėnesį renkasi į plenarines sesijas per kurias balsuoja dėl įvairių projektų bei raportų. Šį kartą parlamentarų vietas užėmė mokiniai iš 22 ES valstybių.

Per pirmąjį susitikimą mokiniai turėjo trumpai pristatyti savo komandą bei valstybę. Mūsų gimnazijai atstovavo G4b klasės mokinė Marlena Butkievič. Vėliau mokiniai privalėjo susiskirstyti į komitetus, kuriuose aptarinėjo svarbius ES darbotvarkės klausimus bei ruošėsi pristatymui ir balsavimams plenarinių posėdžių salėje. Organizatoriai vertino mokinių pasiruošimą diskusijoms bei išskyrė lyderius, tarp kurių atsidūrė G2a klasės mokinė Katažyna Jankovska.

Tuo tarpu mokytojai sprendė žinių apie ES testą. Didžiuojamės, kad suskaičiavus rezultatus, laimėjo grupė, kurioje aktyviai dalyvavo mūsų gimnazijos direktorius Tadeuš Grygorovič. Turime pripažinti, kad diena buvo nelengva. Vakare jautėmės pavargę, tačiau laimingi bei pasiruošę tęsti kelionę.

Kitą dieną pasiekėme gyvenimo skuboje bei įvairovėje paskendusį Paryžių. Laiptais pakilome į Monmartrę kalną, kur grožėjomės Paryžiaus vaizdais bei Sacre Coeur bazilika. Ekskursijos Paryžiuje metu taip pat aplankėme Notre Dame katedrą, Eliziejaus laukus, Triumfo Arką, Bastilijos aikštę, Operą, kvepalų muziejų, o vakare pakilome į Eifelio bokštą.

Kitą rytą šilti saulės spinduliai mus pasitiko Briuselyje, kur pasivaikščiojimo po miesto centrą metu ragavome belgiškus delikatesus. Po pietų pasiekėme Europos jaunimo Meką – Amsterdamą. Dėl laiko stokos pasirinkome ekskursiją laivu puošnaus Amsterdamo kanalais ir vakarop pajudėjome link Berlyno.

Vokietijos sostinė pasitiko mus darganotais orais. Be ekskursijos po miesto centrą, aplankėme ir Berlyno Zoologijos sodą bei Vokietijos Parlamentą. Vakare pajudėjome link namų, o naktį praleidome Lenkijos Žepino miestelyje.

Esame ypač dėkingi LR Seimo nariai Ritai Tamašunienei už palaikymą bei europarlamentarui Valdemarui Tomaševskiui už finansinę konkurso laureatų kelionės paramą.

Regina Komar

biologijos mokytoja metodininkė

Vilniaus r. Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazija

Tris dienas trukęs tarptautinio konkurso „Young People in European Forests“ finalas

2016-10-06

Šių metų rugsėjo 28 – 30d. vyko tarptautinio konkurso „Young People in European Forests“ (liet. jaunimas Europos miškuose) finalas. Nacionalinio etapo nugalėtojai Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės Jaunųjų miško bičiulių „Lūšiukai“ nariai: Rugilė Andrejevskytė (IIIG kl.), Danielius Krasauskas (IVG kl.) ir Tomaš Savel (IVG kl.) bei mokytoja Jūratė Taučiuvienė vyko į Latviją, kur tris dienas praleido „Jaunmokas“ pilyje. Konkurso finale dalyvavo 36 jaunuoliai iš dvylikos Europos šalių, kurie atsitiktiniu būdu buvo suskirstyti į dvyliką komandų. Konkursą sudarė trys dalys: plakato paruošimas bei jo pristatymas, praktinių žinių patikra Tervetes gamtos parke ir teorijos (testo apie Europos šalių miškus) patikrinimas, visos užduotys buvo anglų kalba. Danielius ir Tomašas buvo apdovanoti padėkos raštais, o Rugilė Andrejevskytė su savo komandos nariais iš Latvijos ir Rumunijos laimėjo antrą vietą. Ši įsimintina kelionė buvo labai įdomi ir suteikė daug įdomios bei naujos patirties.

Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos biologijos mokytoja Jūratė Taučiuvienė

Išvyka į Jaunųjų gamtininkų centrą. Integruota biologijos ir anglų kalbos pamoka netradicinėje erdvėje

2016-06-17

Birželio 1 dieną 7 ir 9 klasės mokiniai su biologijos E. Makovska ir anglų kalbos N. Tiurnina mokytojomis išvyko į Jaunųjų gamtininkų centrą. Gamtininkų centre veikia neakivaizdinės biochemikų, ornitologų, dekoratyvinės sodininkystės, ekologų ir aplinkotvarkos mokyklos, daugiau nei 30 būrelių, vaikų ir jaunimo klubai. Moksleiviai buvo supažindinti maždaug su 70 rūšių zoologijos sodo gyvūnais: paukščiais, ožkomis, avimis, su labai draugišku Kinijos minkštašarviu vėžliu ir kt. Išvykos tikslas- skatinti moksleivių domėjimąsi gamta, ją tirti. Buvo pravesta integruota biologijos ir anglų k. pamoka ,,Gyvūnų įvairovė“.  Anglų kalbos mokytoja kartu su mokiniais aptarė Raudonosios knygos reikšmę, kokie gyvūnai bei augalai joje yra ir kodėl jie yra būtent šioje knygoje. Biologijos mokytoja pristatė pagrindinius stuburinių gyvūnų ypatumus ir taip pat gyvūnų grupes, klases ir rangus. Išvykos metu daugeliui mokiniu kilo klausimas: ,,Ar reikalingi zoologijos sodai?“

Mickūnų gimnazija

biologijos mokytoja E. Makovska

Septintokai paskui paukščius...

Vilniaus rajono Kyviškių pagrindinės mokyklos 7 klasės mokinių komanda, besidominti gamtos mokslais ir siekianti pažinti paukščius, rūpintis jų, kaip nacionalinio turto, išsaugojimu kartu su biologijos vyresniąja mokytoja Beata Petkevič dalyvavo tarptautiniame projekte „Paskui paukščius“, kurį organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras.

Projektas vyko 3 etapais: pirmajame etape buvo skelbiamos užduotys, su kuriomis puikiai susidorojo 7 klasės komandos nariai: Gabriela Macuk, Rafal Paškevič, Gabriela Pavtel, Evelina Sudnikevič, Dominika Jakutovič. Antrajame — darbų autoriai buvo pakviesti dalyvauti Lietuvos jaunųjų ornitologų konferencijoje Anykščių rajono Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijoje, kur pristatė savo tiriamojo darbo ,,Kas apsigyveno inkiluose“ pranešimą. Su šia užduotimi šauniai susidorojo 7 klasės mokinės Gabriela Macuk ir Gabriela Pavtel, užtikrindamos vietą komandai trečiajame etape ir gavo apdovanojimus bei pagyrimo raštą 7 klasės mokinių komandai už ypač sėkmingą dalyvavimą tarptautinio projekto ,,Paskui paukščius“ II etape. Rudenį esame pakviesti į baigiamąjį tarptautinio projekto „Paskui paukščius“ renginį – mokomąją ekspediciją su Lietuvos ir užsienio ornitologais stebėti paukščius, kuri vyks užsienyje.

 

Dalyvaujant gegužės 13-14 d. Lietuvos jaunųjų ornitologų mokslinėje konferencijoje Anykščių rajono Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijoje, turėjome puikią progą pasigrožėti Anykščių regioninio parko kraštovaizdžiu. Aplankėme Troškūnų vienuolyno požemius, Anykščių Lajų taką, Anykščių regioninio parko lankytojų centrą. Džiaugiamės ir linkime sėkmės 7-tokams tolimesniame etape.

 

Vilniaus r. Kyviškių pagrindinės mokyklos

vyresnioji biologijos mokytoja Beata Petkevič

 

Išvyka į Geologijos muziejų

2016-05-18

Gegužės 13 d. biologijos mokytoja E. Makovska su savo auklėtiniais 6 kl. mokiniais, lankėsi Geologijos muziejuje. Mokiniai sužinojo, kad 1803 m. buvo įkurtas Geologijos muziejus kartu su Mineralogijos katedra, kuriai vadovavo R.Simonavičius. Pirmus mineralų rinkinius atsivežė Ž.E. Žiliberas, atvykdamas į Vilnių 1781 m. Šiuo metu ekspozicijoje yra paleontologijos, regioninės geologijos, petrologijos, mineralogijos, meteoritų skyriai. Geologijos muziejus renka, kaupia, tiria muziejines geologijos vertybes, pristato visuomenei gausią geologijos medžiagą apie Žemės gelmes, geologijos mokslo laimėjimus. Muziejuje pradėta kurti vientisa Lietuvos geologijos ekspozicija, kurioje chronologine tvarka būtų atskleista Žemės gelmių sandaros ir sudėties raida, senųjų geologijos laikotarpių paleogeografinės sąlygos, naudingųjų iškasenų susidarymas. Mokiniams labai patiko ekskursija, jie pagilino gamtos mokslų žinias, kurios padės per biologijos ir geografijos pamokas.

Vilniaus r. Mickūnų gimnazija

Biologijos mokytoja E. Makovska

Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos jaunieji miško bičiuliai „Lūšiukai“ laimėjo 2 respublikinius konkursus

 „Jaunimas Europos miškuose“ ir „Miško draugas 2016“

2016-05-18

Gegužės 5 dieną Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos jaunieji miško bičiuliai dalyvavo respublikiniuose konkursuose „Jaunimas Europos miškuose“ ir „Tiriamieji darbai miške“. Abu konkursai vyko Kauno A. Stulginskio universitete.

Konkurse „Jaunimas Europos miškuose“ dalyvavo Rugilė Andrejevskytė (IIG kl.), Tomaš Savel ir Danielius Krasauskas (IIIG kl.). Mokiniai visus mokslo metus įnirtingai ruošėsi šiam konkursui: kūrė plakatą, pateiktis ir filmuką apie biokurą, anglų kalba studijavo teorinę medžiagą apie įvairių Europos šalių miškus. Iš viso konkurse šiemet dalyvavo 13 komandų iš visos Lietuvos. Atlikus visas privalomas užduotis komisijos pirmininkė paskelbė, kad III vietą iškovojo Kauno r. Kulautovos pagr. mokyklos jaunieji miško bičiuliai, II vietą – Vilniaus r. Juodšilių „Šilo“ gimnazijos JMB, o I vietą užėmė „Lūšiukai“ iš Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos. Rugsėjo mėn. „Lūšiukai“ vyks į konkurso „Jaunimas Europos miškuose“ tarptautinį etapą Latvijoje, kur atstovaus Lietuvos jaunuosius miškininkus.

Konkurse „Tiriamieji darbai miške“ dalyvavo 8 klasės mokinės Gabrielė Kaminskaitė ir Guoda Taučiutė. Jos pristatė tiriamąjį darbą „Miško sodinukų apsaugos tyrimas naudojant repelentą Cervavol Extra“. Mergaitės puikiai pristatė visus metus ruoštą tiriamąjį darbą ir buvo įvertintos IV vieta. Abi mokinės pakviestos stovyklauti gamtosauginėje stovykloje „Mūsų žalioji vasara“ Karklėje.

Šiais mokslo metais Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos „Lūšiukai“ laimėjo I vietą jaunųjų miško bičiulių sambūrio konkurse „Miško draugas 2016“ ir buvo išrinkti, kaip patys aktyviausi ir geriausi jaunieji miško bičiuliai visoje Lietuvoje. Net 14 būrelio narių vyks poilsiauti birželio 28 liepos 4 dienomis į gamtosauginę stovyklą „Mūsų žalioji vasara“, kuri kasmet vyksta Karklėje, Klaipėdos r.

Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos JMB „Lūšiukai“ vadovė, biologijos mokytoja Jūratė Taučiuvienė

Respublikinis konkursas ,,Lietuvos gamtininkas”

 

2016-05-04

 

Balandžio 29-ąją vyko kasmetinis mokinių biologijos žinių ir praktinių gebėjimų konkursas ,,Lietuvos gamtininkas”. Šiais metais į renginį buvo pakviesti 49 pirmąjį konkurso atrankos etapą laimėję 5-8 klasių moksleiviai iš visos Lietuvos. Iš viso konkurse dalyvavo 180 mokinių. II-ojo etapo dalyviai bei jiems pasiruošti padėję mokytojai buvo pakviesti pasisvečiuoti Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sode. Mokiniai atliko integruotas praktines užduotis visoje botanikos sodo teritorijoje, stebėjo medžių gydytojų- arboristų darbą bei lankėsi pavasario mugėje ,,Pakalnutės žiedas“.

 

 Vilniaus rajonui atstovavo Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos 8-os klasės mokinė Guoda Taučiutė (mokyt. Jūratė Taučiuvienė), kuri užėmė  III vietą ir Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijos 8b klasės mokinys Ernestas Gulbickis (mokyt. Regina Komar), užėmė I-ąją vietą.  Sveikiname nugalėtojus!

 

Vilniaus r. Nemenčinės   Konstanto Parčevskio

 

biologijos mokytoja metodininkė

Regina Komar

Bendras kaimyninių mokyklų gamtamokslinis renginys

2016-04-18

Kaip jau tapo gražia tradicija, kasmet balandžio mėn. bendrame gamtamoksliniame renginyje susitinka Rudaminos F. Ruščico ir Rudaminos ,,Ryto“ gimnazijos. Balandžio 14 d. F. Ruščico gimnazijos 8-os klasės mokiniai, lydimi biologijos mokytojos K. Voitechovič ir chemijos mokytojos R. Boris svečiavosi Rudaminos ,,Ryto“ gimnazijoje, kurioje buvo organizuotas draugiškas abiejų gimnazijų 8-ų klasių proto mūšis ,,Gamta tarp mūsų“. Protmūšį organizavo biologijos mokytoja R. Kviatkovskienė bei chemijos mokytojos J. Savičienė ir J. Repečkienė. Protmūšyje dalyvavo 3 mišrios abiejų gimnazijų komandos, renginys organizuotas trimis turais - mokiniai turėjo atsakyti ,,taip“ arba ,,ne“ į chemijos teiginius, atsakyti į biologinius klausimus bei atlikti kūrybinę užduotį -  sukurti ketureilį pagal pateiktus biologinius terminus. Komandas palaikantys mokiniai taip pat neliko be darbo: jiems  grupėse buvo pateikti kryžiažodžiai apie gamtą, kuriuos jie turėjo išspręsti kol vyko komandų kova. Kadangi šis proto mūšis buvo draugiškas, jame laimėjo draugystė, o visi jo dalyviai buvo apdovanoti Rudaminos ,,Ryto“ gimnazijos direktoriaus padėkos raštais, lydėjusios mokytojos - technologijų mokytojos J. Savičienės pagamintais prizais. Visi likome patenkinti renginiu ir nuoširdžiai džiaugiamės, kad gimnazijas sieja ne tik bendras kiemas, bet ir graži draugystė.

Rudaminos ,,Ryto“ chemijos ir biologijos mokytoja J. Repečkienė 

Išvyka į Kinologijos centą Mickūnuose

2016-04-18

Balandžio 15 d. biologijos mokytoja Eleonora Makovska su savo auklėtiniais 6 klasės mokiniais išvyko į Valstybės sienos apsaugos tarnybos štabo kinologijos centrą Mickūnuose. Mus maloniai pasitiko Vilniaus rinktinės Kinologijos skyriaus viršininkas Kęstutis Kriaučiūnas su savo bendradarbe Marija. Jis trumpai pristatė kinologijos padalinio atsiradimo būtinybę, atkreipė dėmesį kad 2007-ųjų gruodžio pabaigoje Lietuvai tapus Šengeno zonos nare ir panaikinus dokumentų kontrolę pasienyje su Lenkija bei Latvija, mūsų pasieniečiams teko sustiprinti sienos apsaugą su Baltarusija bei Rusijos Federacijos Kaliningrado sritimi. Mokiniai sužinojo, kad kinologai su šunimis dirba ne tik tam, kad apsaugotų valstybės sieną, bet ir narkotinių, sprogstamųjų bei kitų medžiagų paieškose. Susitikime kinologė sakė, kad šiuo metu Lietuvos pasienyje tarnauja apie 140 šunų. Apie 60 proc. jų sudaro vokiečių aviganiai, 40 proc. – belgų aviganiai. Taip pat dirba keletas Labradoro retriverių. Susitikimo metu susipažinome su Kinologijos centro kasdienybe, pamatėme tarnybiniams šunims skirtą dresuoti įrangą, kai ką išgirdome apie specifinę šių šunų dresūrą. Taip pat pasižvalgėme po erdvius šunų dresūros aikštynus įrengtus lauke. Pamatėme ,,automobilių parką“, konteinerius bei kitas treniruotėms skirtas vietas, kur mokomi pasienyje tarnaujantys šunys. Pasakojimo metu mokiniai turėjo galimybę pamatyti vokiečių aviganio treniruotę bei pabendrauti su rusų spanieliu Noris, kuris buvo labai draugiškas.

Eleonora Makovska

Mickūnų gimnazija

Lietuvos saugomų teritorijų labirintais

2016-04-15

Balandžio 5 d. 20 Sužionių pagrindinės mokyklos 5-10 klasių mokinių kartu su biologijos ir chemijos mokytoja Violeta Trifonoviene bei matematikos mokytoja Tatjana Gruževskaja apsilankė Saugomų teritorijų Nacionaliniame lankytoju centre, įsikūrusiame Antakalnyje, viename iš Sapiegų rūmų komplekso pastatų. Čia įdomiai ir interaktyviai pateikta informacija apie Lietuvos bei užsienio saugomas teritorijas (nacionalinius ir regioninius parkus, rezervatus, draustinius, gamtos paminklus ir kt.). Mokiniai sužinojo, kad Lietuvoje yra 5 nacionaliniai, 30 regioninių parkų, 3 valstybiniai gamtiniai ir 2 kultūriniai rezervatai, apie 300 draustinių, daugiau kaip 500 valstybės saugomų gamtos paveldo objektų.

Ekspozicija – ne tik įdomi turiniu, bet ir stebinanti vizualiniais sprendimais. Įėję pasijutome tarsi gamtos apsuptyje: aplinkui žolynai, pakėlus galvą – debesys, net veidrodėliai įgijo gyvūnų formas. Mokiniai įveikė interaktyvų 41m ilgio saugomų teritorijų labirintą, kino salėje žiūrėjo filmuką apie kurtinių tuoktuvinius ritualus, klausėsi paslaptingų gamtos garsų, interaktyvaus laboratorinio stalo pagalba sprendė gamtos mįsles bei interaktyviame žaidime galėjo vaikyti kormoranus nuo jų lizdaviečių. Norintys galėjo prisimatuoti gamtininko kostiumą.

Pasisėmę žinių apie saugomas mūsų krašto saugomas teritorijas bei kupini gamtos stebuklų įspūdžių, mokiniai susimąstė apie asmeninį indėlį į artimiausios aplinkos puosėlijimą.

 

Violeta Trifonovienė,

biologijos ir chemijos vyresnioji mokytoja

Akimirkos iš konferencijos

,,Šiuolaikinio chemijos ir biologijos ugdymo realijos. Pasidalijimas gerąja darbo patirtimi“

2016-04-07

Šiandien, 2016 m. balandžio 7 d. įvyko Vilniaus r. biologijos ir chemijos mokytojų konferencija ,,Šiuolaikinio chemijos ir biologijos ugdymo realijos. Pasidalijimas gerąja darbo patirtimi“.

Čia mokytojai dalijosi savo patirtimi, pristatė biologijos ir chemijos metodines naujoves, kurias taiko savo darbe siekdami kiekvieno mokinio mokymosi sėkmės. Visos konferencijos metu veikė metodinių darbų paroda, kuri ne vieną dalyvį privertė sustoti ir įsigilinti į metodinio darbo turinį, apipavidalinimą. Darbų gausa parodė, kokie yra ne tik kūrybingi mūsų mokytojai bet ir mokiniai, kurių darbai buvo eksponuojami parodoje.

Kviečiame pasidžiaugti konferencijos akimirkomis čia.

 

Nuotraukų autorė

Ana Pavilovič-Jančis

Vilniaus r. Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijoje lankėsi mobili laboratorija „Mobilioji bioklasė“

2016-03-04

Kovo 4 d. mūsų II-IV klasės gimnazistus savo apsilankymu pradžiugino “Mobilioji bioklasė”.

“Mobilioji bioklasė” – tai pirmoji šalyje mobili laboratorija, kuri supažindina Lietuvos mokinius su naujausiais biologijos laimėjimais.

Pamoka vyko apie 4 valandas, per šį laiką Vilniaus universiteto gamtos mokslų fakulteto molekulinės biologijos studentai mus supažindino su studijų galimybėmis VU, papasakojo apie Thermo Fisher Scientific įmonę. Vėliau „Bioklasės klasiokai“ - studentai priminė mokiniams saugaus elgesio taisykles, pristatė darbotvarkę ir papasakojo apie DNR tyrimo ypatumus. Mūsų mokiniai naudodami naujausią laboratorijos įrangą turėjo galimybę patys atlikti mokslinį eksperimentą. Varžėsi pipetavimo varžybose, tyrė kuo užsikrėtusi tiriama erkė, susipažino su PGR, elektroforeze. Po užsiėmimo visiems dalyviams buvo įteikti pažymėjimai ir atminimo dovanelės. Kartu su mokiniais turėjome įdomią popietę, tapome tikrais tyrėjais!

 

Ana Pavilovič-Jančis

Vyresnioji biologijos mokytoja

Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos Jaunieji miško bičiuliai dalyvavo šventėje „Žaliosios Kalėdos 2015“

2015-12-15

Gruodžio mėnesį Vilniaus miškų urėdijos Parudaminio girininkijos globojami Jaunieji miško bičiuliai dalyvavo konkurse „Kaip aš rūpinuosi gyvąją gamta žiemą“. Būrelių nariai piešė piešinius, fotografavo gamtą, kūrė filmukus, konstravo lesyklas. Gruodžio 11 dieną, penktadienį, Parudaminio girininkijoje susirinko gausus Jaunųjų miško bičiulių būrys iš Vilniaus miesto ir rajono mokyklų. Moksleivius pasveikino girininkas Genadijus Moroz ir jo pavaduotoja Božena, Vilniaus miškų urėdas Artūras Nanartavičius bei būrys Lietuvos žaliųjų partijos atstovų. Kartu su miškininkais mokiniai rudens gėrybėmis puošė netradicinę Kalėdinę eglę miške, gamino miško žvėreliams pašarui ėdžias, jas pripildė įvairiais skanėstais. Po sunkių darbų visi susirinko prie laužo kur buvo paskelbti konkurso „Kaip aš rūpinuosi gyvąją gamta žiemą“ nugalėtojai. Pirmąją vietą laimėjo Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos IG klasės mokinys Slavomiras Četyrkovskis už sukurtą filmuką „Slavomiro lesykla“. Kiekvienas šventės dalyvis gavo atsiminimo dovanėlių, kuriomis pasirūpino Lietuvos žaliųjų partija. Po apdovanojimų vyko darbų aptarimas, visi miško svečiai vaišinosi karštu sultiniu ir kibinais. Ačiū šventės organizatoriams už puikiai praleistą laiką miške.

Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos

JMB „Lūšiukai“ vadovė,

biologijos mokytoja Jūratė Taučiuvienė

Lietuvos biologijos mokytojų asociacijos ataskaitinis-rinkiminis suvažiavimas

2015-11-14

Lapkričio 14 d. Vilniaus rajono 7 mokytojai dalyvavo Lietuvos biologijos mokytojų asociacijos ataskaitiniame-rinkiminiame suvažiavime. Jo metu mūsų rajono mokytojai buvo apdovanoti padėkos raštais už aktyvią pedagoginę veiklą Vilniaus rajone. Padėkos raštus gavo: Eleonora Makovska, Kristina Voitechvič, Regina Stankevičienė, Nijolė Motiejūnienė, Alina Kodikienė ir Ana Pavilovič-Jančis.

Konferencijoje dalyvavo LR ŠMM vyriausioji specialistė Jurgita Nemanienė, kuri pristatė pranešimą tema „Gamtamokslinės ugdymo tendencijos: STEAM kryptis“. Pranešėja pabrėžė, kad artimiausioje ateityje 900 pradinių mokyklų turės „Mokslines spintas“, kurių dėka mokiniai tyrinės gamtos mokslus. Taip pat yra planuojama įsteigti 10 STEAM atvirų prieigos centrų, kur galima bus nuvykti į tikras laboratorijas ir vesti  kitokias gamtos mokslų pamokas. Aplinkos ministerijos biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius pristatė pranešimą tema „„Kas“ ir „kodėl“ gamtoje ir mūsų pasaulyje“.

Dėkojame Biologijos mokytojų asociacijos pirmininkui Romui Darafėjui už pakvietimą ir suvažiavimo organizavimą. Mums buvo malonu girdėti, kad biologijos mokytojai lankantis mūsų svetainėje randa aktualią informaciją bei moka dalintis gerąja patirtimi.

Ana Pavilovič-Jančis

Tarptautinė Jaunųjų miško bičiulių iš Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos šlovė konkurse „Jaunimas Europos miškuose“ Rumunijoje

 2015-09-30

Rugsėjo 21 – 25 dienomis Rumunijoje, Busteni miestelyje, Bucegi Natural parke, vyko tarptautinis Jaunųjų miško bičiulių konkursas „Jaunimas Europos miškuose“, kurį inicijuoja YPEF (Young people in European Forests). Šiais metai konkurse dalyvavo jaunuoliai iš 11 Europos valstybių. Lietuvai atstovavo Vilniaus miškų urėdijos jaunieji miško bičiuliai iš Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos – Greta Kanapickaitė, Karina Batiuškova ir Gytis Šaulys, mokytoja – Jūratė Taučiuvienė. Kartu su gimnazistais į Rumuniją vyko Generalinės miškų urėdijos atstovė, Jaunųjų miško bičiulių globėja, Eglė Mankevičienė ir Miškininkų sąjungos atstovas Mindaugas Maksvytis. Visi konkurso dalyviai buvo suskirstyti į mišrias komandas, kiekvieną komandą sudarė trys nariai iš skirtingų šalių. Greta ir Karina buvo vienoje komandoje su nariais iš Čekijos ir Vokietijos, o Gytis bendravo su Portugalijos ir Austrijos jaunuoliais. Komandos sprendė testą anglų kalba, atliko praktines užduotis miške ir kūrė aplinkosauginį plakatą (su Poster Forge programa). Sukurtus plakatus kiekviena komanda pristatė kompetetingai komisijai. Susumavus visų užduočių rezultatus paaiškėjo, kad Gytis Šaulys su komandos draugais laimėjo antrą vietą. Karina ir Greta taip pat puikiai pasirodė konkurse. Konkurso dalyviai  susidraugavo su įvairių šalių jaunaisiais miško bičiuliais, susipažino su Rumunijos istorija, turėjo galimybę iš arčiau pažinti šią gražią, kalnuotą šalį.

 Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos JMB „Lūšiukai“ vadovė Jūratė Taučiuvienė

„Nikotino teismas” Buivydžiuose

 2015-06-03

Saulėtą ketvirtadienio popietę Buivydžių vidurinės mokyklos bendruomenė dalyvavo prevencinėje akcijoje, kuria siekė paminėti Pasaulinę dieną be tabako „Dieną be cigaretės“, vykstančią kasmet Gegužės 31 dieną.

Siekiant atkreipti dėmesį į rūkymo sukeliamą žalą, sužaliavusiame mokyklos parke prie laužavietės buvo improvizuota teismo salė. Teismo posėdžiui pirmininkavo mokyklos prezidentė -„teisėja“, kaltinimus pateikė „prokuroras“. Teisiamųjų suole sėdėjo neįprastas asmuo – Nikotinas, kurio portretą, skambant griausmingai muzikai, budeliai iškilmingai įnešė į „teismo salę“. Nusikaltėlis turėjo teisę į gynybą, tad jį gynė „advokatas“. „Prokuroras“ kaltino, o liudytojai aktyviai teikė parodymus apie Nikotino nusikalstamą veiką, įtikinamai ir emocionaliai įrodinėjo jo kaltę, pateikė iš anksto ekspertų paruoštus, neginčijamus kaltės įrodymus. Nikotiną pagrįstai kaltino sveikatos žalojimu, darbingumo mažinimu, mirtinų ligų sukėlimu bei kitais nusikaltimais. Ypatingą dėmesį liudytojai atkreipė į Nikotino sukeliamą žalą rūkančių mokinių organizmui. „Prokuroro“ kaltinimus palaikė 5-11 klasių mokiniai „teismo posėdyje“ iškėlę per dailės pamokas nupieštus plakatus. Iš plakatų turinio akivaizdžiai buvo galima suprasti, kad visi susirinkusieji yra nusistatę prieš rūkymą ir reikalauja griežčiausio nuosprendžio Nikotinui – mirties bausmės.

Nikotino gynėjai buvo puikiai pasiruošę. „Advokatas“ gindamas Nikotiną, visų jo blogybių jūroje labai stengėsi rasti nors krislelį gėrio, nes juk nėra tokio nusikaltėlio, kuriam visiškai nebūtų jokio gailestingumo, tačiau gynėjas bylą pralaimėjo. „Aukščiausiasis teismas“ įdėmiai išklausė visus argumentus „už“ ir „prieš“ ir priėmė vienintelį galimą teisingą nuosprendį – pripažinti Nikotiną kaltu ir skirti jam „mirties bausmę“. „Teisėja“ paskelbė nuosprendį, o budeliai nedelsdami jį įvykdė – nusikaltėlis buvo sudegintas ant laužo. Aidint susirinkusiųjų plojimams ugnies liepsnose žuvo vienas iš didžiausių žmonijos piktadarių. Kartu buvo sudeginta ir Nikotino draugužė, propaguojanti tabaką ir rūkymą – didžiulė cigaretė kartu su visu pakeliu.

Kaltintojai kartu su auditorija šventė pergalę – nugalėtas piktadarys Nikotinas, negailestingas žudikas ir sveikatos naikintojas. Nikotino gynėjai, supratę esantys bejėgiai prieš įrodymus, prisijungė prie įsiplieskusios džiaugsmo audros.

Viliamės, kad po šio įspūdingo renginio mūsų mokykloje, Nikotinas niekada neprisikels iš mirusiųjų ir neatgims iš laužo, kuriame mes jį sudeginome, pelenų.

Biologijos mokytoja Tatjana Mincevič

Marijampolio „Lūšiukų“ sėkmė tarptautiniame konkurse „Jaunimas Europos miškuose“

2015-05-28

2015 metų gegužės 20 dieną mūsų – trijų Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos jaunujų miško bičiulių, laukė atsakinga akimirka, kuriai mes, „Lūšiukai“, ruošėmės beveik pusę metų. Ta akimirka – tai dalyvavimas tarptautiniame miškininkų konkurse. Kadangi esu gan aktyvi, susidomėjau mokytojos pasiūlymu išbandyti jėgasJMB konkurse „Jaunimas Europos miškuose“, kurį inicijuoja YPEF (Young people in European Forests) organizacija, tačiau net nenumaniau, kokie sunkumai laukia besiruošiant šiam renginiui. Nesitikėjau, kad reikės analizuoti daugybę puslapių informacijos anglų kalba apie Europos miškus, ir tikriausiai šis dalykas labiausiai mane vertė nuleisti rankas ir atsisakyti dalyvavimo. Mūsų mokytojos, Jūratės Taučiuvienės, dėka mano motyvacija labai greitai sugrįžo. Bendromis jėgomis paruošėme pristatymą apie miško ir medžių reikšmę baltų kultūroje, kuris atrodė ir rimtas, ir nuotaikingas, tikriausiai tai buvo įdomiausia pasiruošimo dalis. Važiuodami į konkursą visi šiek tiek jaudinomės, bet kartu buvome ramūs, juk vykome parodyti savo žinių, atstovauti savo mokyklos Jaunuosius miško bičiulius, tačiau laimėti tikrai nesitikėjome. Keliaudami į Kauną juokavome, kad pavergsime komisiją savo grožiu. Mokytoja mumis labai pasitikėjo, todėl jos nuvilti taip pat nesiruošėme.

Pirmoji konkurso dalis buvo namuose ruoštų darbų pristatymai. Kiekviena komanda turėjo galimybę įvertinti konkurentų pristatymus, o tai nebuvo taip lengva, nes silpnų varžovų nebebuvo. Mokykloje mes dažnai dalyvaujame renginiuose, esame „scenos žmonės“, tačiau prisistatydami drebėjome lyg pirmą kartą stovėdami prieš publiką, matyt, mums darė įtaką komisijos nariai, kurie mums atrodė griežti, rimti ir susikaupę. Antroje konkurso dalyje, kurią sudarė 50 testų anglų kalba, mes labai atidžiai studijavome klausimus, stengėmės prisiminti atsakymus, tačiau buvo sunkoka susikaupti ir susikoncentruoti. Testą atlikome paskutiniai, todėl nerimavome. Kai atėjo laikas paskelbti rezultaus, mūsų širdys trumpam sustingo. Kai išgirdome, kas laimėjo antrą vietą – abejonių neliko – mes pirmi! Džiaugėmės iškovoję pergalę ir galimybę atstovauti Lietuvą Rumunijoje, kur rugsėjo mėnesį vyks IV konkurso „Jaunimas Europos miškuose“ etapas. Įdomiausia yra tai, kad apie kelionę į Rumuniją mokytoja mums net neužsiminė, todėl net ir šiandien man labai sunku patikėti, kad aplankysiu šią šalį. Be kelionės į Rumuniją, kiekvienas iš mūsų gavo pakvietimą nemokamai stovyklauti liepos mėnesį prie jūros gamtosauginėje stovykloje „Mano žalioji vasara“. Labai džiaugiuosi, kad nepasidaviau ir išbandžiau savo jėgas, manau, gyvenime tai pravers, nes pagilinau savo anglų kalbos žinias, sužinojau daug įdomios informacijos apie gyvąją gamtą ir miškus. Jei turėčiau galimybę atsukti laiką atgal, tikrai dar kartą sutikčiau dalyvauti, nepabūgčiau sunkumų. Skatinu visus jaunus žmonės aktyviai veikti, nes tokie projektai suteikia nemažai galimybių, todėl turime naudotis proga ir plėsti savo akiratį.

Greta Kanapickaitė JMB „Lūšiukai“

Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazija